135 W AC/DC hakkuriteholähde DIN-kiskoon; 12 VDC 11,3 A HDR150-12
• Erityisen kapea rakenne
• Laaja tulojännitealue: 85…264 VAC tai 120…370 VDC
• Kotelointi: joko TS-35/7.5 tai 15 DIN-kiskoon
• Yksi reguloitu 85 W lähtö
• Säädettävissä: 12,0-13,8 VDC
• Käyttölämpötila-alue: -30…+70 °C
• Tyhjäkäyntikulutus: alle 0,3W
• Eristysluokka II
• Ylijännite-, ylikuormitus- ja oikosulkusuojaukset
• MTBF: >856 500 h @ 25°C (MIL-HDBK-217F)
• LPS-vaatimusten mukainen
• Turvastandardit: TUV EN61558-2-16, IEC62368-1
• EMC standardit: EN55032, EN61000-3, 4
• Mitat: 105 x 90 x 54,5 mm
Nimike
HDR150-12
HDR150-12 on edullinen DIN-kiskoon asennettava muovikoteloitu 135 watin AC/DC-tasajännitelähde, joka tarjoaa yhden ruuviliitännöin toteutetun 12V 11,3A syötön.
DIN-kiskopowerin lähtöjännite on ulkoisesti säädettävissä välillä 10,8 - 13,8 VDC.
Laajalla tulojännitealueella (85...264 VAC ja 120...370 VDC) toimiva virtalähde on rakennettu tilaa säästävään eristysluokan II koteloon, jonka mitat ovat 105 x 90 x 54,5 mm (6SU). DIN-kiskopowerin kotelo on suunniteltu vaativaan teollisuuskäyttöön ja se soveltuu asennettaviksi sekä TS-35/7,5 että 15 kiskoon. Tulon ja lähdön välinen eristysjännite on 4 kVAC. Virtalähteen laaja käyttölämpötila-alue on -30 … +70 °C (derating huomioiden).
Erityisen pienen kokonsa, kattavien suojausten sekä kiinteistö- ja teollisuusautomaatiosovelluksiin tarvittavien sertifiointien (IEC62368-1, UL508, UL62368-1, EN61558-2-16) ansiosta HDR150 sarjan DIN-kiskopowerit soveltuvat mainiosti mm. kiinteistön ohjausjärjestelmien, rakennusautomaatio- sekä tehdasautomaatiosovellusten tehonsyöttöön ja ohjaukseen. Lisäksi virtalähde on Euroopan Unionin EN61000-3-2 vaatimusten mukainen sekä täyttää ympäristövaatimukset alhaisen tehonkulutuksen osalta (kuormittamattomana <0,3 W).
Sähkönumero:
Snro: 2708080
Tekniset tiedot
NimikeHDR150-12
Antoteho135,6 W
Lähtöjännite10,8 - 13,8 VDC
Antovirta11,3 A
Tulojännite85 - 264 VAC
Tulojännite DC120 - 370 VDC
Hyötysuhde89%
TekniikkaHakkuri, reguloitu
Eristysjännite4 kVAC
MTBF536 000 h
Käyttölämpötila-alue-30…+70 °C
KotelointiDIN-kiskoon
TuloliitäntäRuuviliitäntä
LähtöliitäntäRuuviliitäntä
Mitat105 x 90 x 54,5 mm