60 W 3-vaiheinen DC/DC hakkurilaturi lyijyakuille; 24 VDC 2 A 3044/24VDC
• 3- step latauspiiri virran tunnistuksella
• DC/DC tulojännitealue: 10…30 VDC
• Käyttölämpötila-alue: -20…+40 °C
• Tuloliitäntänä 5A sulakesuojattu johdin
• Lähtöliitäntä: Snap-Lock vaihtoliitin
• Saatavilla tilauksesta IP67 mallit
• Mitat: 135 x 80 x 44 mm
• Paino: 550 g
Nimike
3044/24VDC
DC-järjestelmiin suunniteltu Mascot 3044 sarjan hakkurilaturit on toteutettu virrantunnistuksella varmistetulla, 3-vaiheessa toimivalla lataustekniikalla. Kulloinkin meneillään oleva latausvaihe ilmaistaan valodiodilla.
Vaiheessa 1 akku ladataan vakiovirralla noin 80% varaukseen akun täydestä kapasiteetista
Vaiheessa 2 latausta jatketaan vakiojännitteellä aina 100% varaukseen akun täydestä kapasiteetista.
Vaiheessa 3 laturi siirtyy automaattisesti ylläpitolataukseen (kelluva lataus), joka mahdollistaa jatkuvan latauksen ylläpidon 100% kapasiteetissa.
Lataustoimintoja ohjataan tarvittaessa latauksen keskeyttävällä virran tunnistuksella.
Kaikki sarjan mallit on varustettu kiinteällä 2-napaisella tulojohdolla, jossa on 5A sulakesuojaus. Lähtöliitäntänä on vaihdettavalla Snap-Lock plugilla varustettu DC-johto. Laturi on lisäksi erikseen saatavilla IP67 versiona.
Suositeltavat kapasiteetit:
24V 2A malli: 10 - 100 Ah
Saatavilla olevat erikseen tilattavat optiot:
Vaihdettavat Snap-Lock DC-plugit
Vaiheessa 1 akku ladataan vakiovirralla noin 80% varaukseen akun täydestä kapasiteetista
Vaiheessa 2 latausta jatketaan vakiojännitteellä aina 100% varaukseen akun täydestä kapasiteetista.
Vaiheessa 3 laturi siirtyy automaattisesti ylläpitolataukseen (kelluva lataus), joka mahdollistaa jatkuvan latauksen ylläpidon 100% kapasiteetissa.
Lataustoimintoja ohjataan tarvittaessa latauksen keskeyttävällä virran tunnistuksella.
Kaikki sarjan mallit on varustettu kiinteällä 2-napaisella tulojohdolla, jossa on 5A sulakesuojaus. Lähtöliitäntänä on vaihdettavalla Snap-Lock plugilla varustettu DC-johto. Laturi on lisäksi erikseen saatavilla IP67 versiona.
Suositeltavat kapasiteetit:
24V 2A malli: 10 - 100 Ah
Saatavilla olevat erikseen tilattavat optiot:
Vaihdettavat Snap-Lock DC-plugit
| Nimike | 3044/24VDC |
|---|---|
| Antoteho | 60 W |
| Lähtöjännite | 24 VDC |
| Antovirta | 2,0 A |
| Tulojännite | 10 - 30 VDC |
| Hyötysuhde | ̴≈ 80 % |
| Tekniikka | 3-portainen lataus |
| Akuston kapasiteetti | 10 - 100 Ah |
| Käyttölämpötila-alue | -20…+40 °C |
| Kotelointi | Pöytämalli |
| Kotelointiluokka | IP41 |
| Tuloliitäntä | Johtimet vapain päin |
| Lähtöliitäntä | Vaihdettava plugi |
| Väri | Musta |
| Mitat | 135 x 80 x 44 mm |
| Paino | 550 g |
| Tuotemerkki | Mascot |
| Pakkauskoko | 1 |
| Saatavuustieto | 4 - 13 pv |
Kirjoita arvostelu

