72 W 4-vaiheinen 12V DC-syötöllä varustettu lyijyakkulaturi; 24 VDC 3 A ICI 12-24 072
• 4- step latauspiiri ajastimella
• Tulojännitealue: 12…16 VDC
• Käyttölämpötila-alue: -25…+80 °C (derating)
• Tuloliitäntä: 6,3 mm lattaliittimet
• Lähtöliitäntä: 6,3 mm lattaliittimet
• Korkea hyötysuhde 85%
• Suojaus väärää napaisuutta vastaan
• Oikosulkusuojattu
• Ylivirtasuojattu
• Ylikuumenemissuojattu
• Transienttisuoja
• Mitat: 167 x 87 x 50 mm
• Paino: 600 g
Nimike
ICI 12-24 072
Alfatronixin ICI sarjan 12V DC-syötöllä toteutetut lyijyakkulaturit on varustettu ajastimella varmistetulla, 4-vaiheessa toimivalla lataustekniikalla. Kulloinkin meneillään oleva latausvaihe ilmaistaan valodiodilla.
Iskunkestävällä alumiinikotelolla varustettua, galvaanisesti erotettua laturia voidaan käyttää moninaisissa vaativissa kohteissa, kuten hyöty- ja maastoajoneuvoissa, merenkulkusovelluksissa ja petrokemian sovelluksissa.
Viidennen liittimen ansiosta DC/DC laturit voidaan tarvittaessa kytkeä toimimaan tasajännitelähteenä, jolloin ne tarjoavat kätevän lisävirtalähteen esim. erilaisissa hyötyajoneuvoissa, kuten palo-, poliisi- ja sairasautoissa, mutta ne soveltuvat tällöin käytettäväksi toki myös metsä- ja maatalouden sekä huvi- että liikennealusten sovelluksissa.
Vaiheessa 1 laturi varmistaa akun kunnon ennen siirtymistä varsinaiseen latausprosessiin.
Vaiheessa 2 akku ladataan vakiovirralla noin 80% varaukseen akun täydestä kapasiteetista.
Vaiheessa 3 latausta jatketaan vakiojännitteellä aina 100% varaukseen akun täydestä kapasiteetista. Toimintoa ohjataan ajastin varmistuksella.
Vaiheessa 4 laturi siirtyy automaattisesti ylläpitolataukseen (kelluva lataus), joka mahdollistaa jatkuvan latauksen ylläpidon 100% kapasiteetissa.
Laturin käyttölämpötila-alue on -25...+30 °C täydellä kuormalla, mutta se on käytettävissä lineaarinen tehonalenema huomioiden +80 °C asti (0 A).
Kaikki sarjan mallit on varustettu 6,3mm lattaliittimin toteutetuilla tulo- ja lähtöliitännöillä.
Suositeltavat kapasiteetit:
24V 3 A malli: 15 – 150 Ah
Iskunkestävällä alumiinikotelolla varustettua, galvaanisesti erotettua laturia voidaan käyttää moninaisissa vaativissa kohteissa, kuten hyöty- ja maastoajoneuvoissa, merenkulkusovelluksissa ja petrokemian sovelluksissa.
Viidennen liittimen ansiosta DC/DC laturit voidaan tarvittaessa kytkeä toimimaan tasajännitelähteenä, jolloin ne tarjoavat kätevän lisävirtalähteen esim. erilaisissa hyötyajoneuvoissa, kuten palo-, poliisi- ja sairasautoissa, mutta ne soveltuvat tällöin käytettäväksi toki myös metsä- ja maatalouden sekä huvi- että liikennealusten sovelluksissa.
Vaiheessa 1 laturi varmistaa akun kunnon ennen siirtymistä varsinaiseen latausprosessiin.
Vaiheessa 2 akku ladataan vakiovirralla noin 80% varaukseen akun täydestä kapasiteetista.
Vaiheessa 3 latausta jatketaan vakiojännitteellä aina 100% varaukseen akun täydestä kapasiteetista. Toimintoa ohjataan ajastin varmistuksella.
Vaiheessa 4 laturi siirtyy automaattisesti ylläpitolataukseen (kelluva lataus), joka mahdollistaa jatkuvan latauksen ylläpidon 100% kapasiteetissa.
Laturin käyttölämpötila-alue on -25...+30 °C täydellä kuormalla, mutta se on käytettävissä lineaarinen tehonalenema huomioiden +80 °C asti (0 A).
Kaikki sarjan mallit on varustettu 6,3mm lattaliittimin toteutetuilla tulo- ja lähtöliitännöillä.
Suositeltavat kapasiteetit:
24V 3 A malli: 15 – 150 Ah
| Nimike | ICI 12-24 072 |
|---|---|
| Antoteho | 72 W |
| Lähtöjännite | 24 VDC |
| Antovirta | 3,0 A |
| Tulojännite | 12 - 16 VDC |
| Hyötysuhde | 85 % |
| Tekniikka | 4-portainen lataus |
| Akuston kapasiteetti | 15 - 150 Ah |
| Käyttölämpötila-alue | -25…+80 °C (derating) |
| Kotelointi | Tasoon kiinnitettävä |
| Kotelointiluokka | IP53 |
| Tuloliitäntä | Lattaliittimet 6,3 mm |
| Lähtöliitäntä | Lattaliittimet 6,3 mm |
| Väri | Musta |
| Mitat | 167 x 87 x 50 mm |
| Paino | 700 g |
| Tuotemerkki | Alfatronix |
| Pakkauskoko | 1 |
| Saatavuustieto | 4 - 13 pv |
Kirjoita arvostelu

