17 W Medical-hyväksytty laturi Li-Ion akuille; 560 mA 7 kennolle 3743LI/7C
• 3- step latauspiiri virran tunnistimella
• Laaja tulojännitealue: 90…264 VAC
• Syväpurkautuneen akun herättely
• Laajennetut tapahtumaindikoinnit
• Käyttölämpötila-alue: -25…+40 °C
• Vaihdettava AC-tuloliitäntä
• Lähtöliitäntä: Snap-Lock vaihtoliitin
• Mitat: 108,5 x 49 x 29 mm
• Paino: 150 g
Nimike
3743LI/7C
Mascot 3743LI sarjan hakkurilaturit on toteutettu virrantunnistimella varmistetulla, 4-vaiheessa toimivalla lataustekniikalla. Kulloinkin havaittu vikatilanne tai meneillään oleva latausvaihe ilmaistaan valodiodilla.
Vaiheessa 0 akku ladataan hennolla vakiovirralla akun kunnon tarkistamiseksi. Mikäli kennojännite ei 10 minuutin ajastetun aloitusjakson aikana nouse 3V:iin, keskeytetään lataus ja ilmoitetaan viallisesta akusta.
Vaiheessa 1 akku ladataan vakiovirralla noin 100% varaukseen.
Vaiheessa 2 latausta jatketaan vakiojännitteellä kunnes latausvirta on enintään 100mA tai aikaa on kulunut 1 tunti varauksen siirtymisestä vakiojännitetilaan.
Toimintoa ohjataan lisäksi 72 tunnin ajastin varmistuksella vaiheiden 1 ja 2 kokonaisajan osalta.
Vaiheessa 3 lataus tulkitaan valmistuneeksi ja laturi siirtyy automaattisesti valmiustilaan, jolloin akku ei saa laturilta vakiovirtaa eikä -jännitettä.
Laajennettu vikatilanteiden ilmaisu käsittää ilmoitukset väärästä napaisuudesta, kytkemättömästä akusta, alhaisesta tai liian korkeasta akun jännitetasosta, oikosulusta, virheellisestä kennomäärästä sekä turva-ajastimen latausajan täyttymisestä.
AC verkkoliitäntäratkaisun ansiosta laturia voidaan käyttää joko vaihdettavien verkkoliitäntäosian kanssa pistorasiaan asennettavana plug-in tyyppisenä tai erillisellä verkkojohdolla varustettuna tasolle asennettavana desktop tyyppisenä, sillä laturi on varustettu myös 2-napaisella IEC 320-C8 tuloliitännällä soveltuen näin käytettäväksi erilaisissa käyttökohteissa.
Latausjohdot on varustettu Snap-lock vaihtoliittimellä. Saatavilla tilauksesta on myös hauenleuoilla varustetut mallit.
Saatavilla olevat erikseen tilattavat optiot:
Verkkoliitäntäosat
Verkkojohdot
Vaihdettavat Snap-Lock DC-plugit
Vaiheessa 0 akku ladataan hennolla vakiovirralla akun kunnon tarkistamiseksi. Mikäli kennojännite ei 10 minuutin ajastetun aloitusjakson aikana nouse 3V:iin, keskeytetään lataus ja ilmoitetaan viallisesta akusta.
Vaiheessa 1 akku ladataan vakiovirralla noin 100% varaukseen.
Vaiheessa 2 latausta jatketaan vakiojännitteellä kunnes latausvirta on enintään 100mA tai aikaa on kulunut 1 tunti varauksen siirtymisestä vakiojännitetilaan.
Toimintoa ohjataan lisäksi 72 tunnin ajastin varmistuksella vaiheiden 1 ja 2 kokonaisajan osalta.
Vaiheessa 3 lataus tulkitaan valmistuneeksi ja laturi siirtyy automaattisesti valmiustilaan, jolloin akku ei saa laturilta vakiovirtaa eikä -jännitettä.
Laajennettu vikatilanteiden ilmaisu käsittää ilmoitukset väärästä napaisuudesta, kytkemättömästä akusta, alhaisesta tai liian korkeasta akun jännitetasosta, oikosulusta, virheellisestä kennomäärästä sekä turva-ajastimen latausajan täyttymisestä.
AC verkkoliitäntäratkaisun ansiosta laturia voidaan käyttää joko vaihdettavien verkkoliitäntäosian kanssa pistorasiaan asennettavana plug-in tyyppisenä tai erillisellä verkkojohdolla varustettuna tasolle asennettavana desktop tyyppisenä, sillä laturi on varustettu myös 2-napaisella IEC 320-C8 tuloliitännällä soveltuen näin käytettäväksi erilaisissa käyttökohteissa.
Latausjohdot on varustettu Snap-lock vaihtoliittimellä. Saatavilla tilauksesta on myös hauenleuoilla varustetut mallit.
Saatavilla olevat erikseen tilattavat optiot:
Verkkoliitäntäosat
Verkkojohdot
Vaihdettavat Snap-Lock DC-plugit
| Nimike | 3743LI/7C |
|---|---|
| Antoteho | 17 W |
| Antovirta | 560 mA |
| Tulojännite | 90 - 264 VAC |
| Kennomäärä | 7 Li-Ion kennolle |
| Käyttölämpötila-alue | -25…+40 °C |
| Kotelointi | Plug-in / Pöytä |
| Kotelointiluokka | IP41 |
| Tuloliitäntä | IEC320-C8 ja Plug-in |
| Lähtöliitäntä | Vaihdettava plugi |
| Väri | Musta |
| Mitat | 108,5 x 49 x 29 mm |
| Paino | 150 g |
| Tuotemerkki | Mascot |
| Pakkauskoko | 1 |
| Saatavuustieto | 2 - 3 vkoa |
Kirjoita arvostelu

