35 W 3-vaiheinen hakkurilaturi lyijyakuille; 12 VDC 2,2 A 2541/12VDC
• 3- step latauspiiri virran tunnistuksella
• Laaja tulojännitealue: 90…264 VAC
• Käyttölämpötila-alue: -20…+40 °C
• 2-nap. IEC 320-C8 tuloliitäntä
• Lähtöliitäntä: Snap-Lock vaihtoliitin
• Hyväksynnät: MET, IEC/EN/UL 60601 medical sertifioitu
• Saatavilla lisävarusteena seinäkiinnike
• Saatavilla tilauksesta IP67 mallit
• Mitat: 107 x 67 x 37 mm
• Paino: 250 g
Nimike
2541/12VDC
Mascot 2541 sarjan hakkurilaturit on toteutettu virrantunnistuksella varmistetulla, 3-vaiheessa toimivalla lataustekniikalla. Kulloinkin meneillään oleva latausvaihe ilmaistaan valodiodilla.
Vaiheessa 1 akku ladataan vakiovirralla noin 80% varaukseen akun täydestä kapasiteetista
Vaiheessa 2 latausta jatketaan vakiojännitteellä aina 100% varaukseen akun täydestä kapasiteetista.
Vaiheessa 3 laturi siirtyy automaattisesti ylläpitolataukseen (kelluva lataus), joka mahdollistaa jatkuvan latauksen ylläpidon 100% kapasiteetissa.
Lataustoimintoja ohjataan tarvittaessa latauksen keskeyttävällä virran tunnistuksella.
Kaikki sarjan mallit on varustettu 2-napaisella IEC 320-C8 tuloliitännällä soveltuen näin käytettäväksi eripuolilla maailmaa. Saatavilla tilauksesta on myös vaihdettavalla AC plug-in tuloliitännällä varustettu malli 2542. Malli 2541 on lisäksi erikseen saatavilla IP67 versiona.
Suositeltavat kapasiteetit:
12V 2,2A malli: 9,0 – 60 Ah
Saatavilla olevat erikseen tilattavat optiot:
Verkkojohdot
Verkkoliitäntäosat
Vaihdettavat Snap-Lock DC-plugit
Seinäkiinnike
Vaiheessa 1 akku ladataan vakiovirralla noin 80% varaukseen akun täydestä kapasiteetista
Vaiheessa 2 latausta jatketaan vakiojännitteellä aina 100% varaukseen akun täydestä kapasiteetista.
Vaiheessa 3 laturi siirtyy automaattisesti ylläpitolataukseen (kelluva lataus), joka mahdollistaa jatkuvan latauksen ylläpidon 100% kapasiteetissa.
Lataustoimintoja ohjataan tarvittaessa latauksen keskeyttävällä virran tunnistuksella.
Kaikki sarjan mallit on varustettu 2-napaisella IEC 320-C8 tuloliitännällä soveltuen näin käytettäväksi eripuolilla maailmaa. Saatavilla tilauksesta on myös vaihdettavalla AC plug-in tuloliitännällä varustettu malli 2542. Malli 2541 on lisäksi erikseen saatavilla IP67 versiona.
Suositeltavat kapasiteetit:
12V 2,2A malli: 9,0 – 60 Ah
Saatavilla olevat erikseen tilattavat optiot:
Verkkojohdot
Verkkoliitäntäosat
Vaihdettavat Snap-Lock DC-plugit
Seinäkiinnike
| Nimike | 2541/12VDC |
|---|---|
| Antoteho | 35 W |
| Lähtöjännite | 12 VDC |
| Antovirta | 2,2 A |
| Tulojännite | 90 - 264 VAC |
| Hyötysuhde | 84 - 87 % |
| Tekniikka | 3-portainen lataus |
| Akuston kapasiteetti | 9,0 - 60 Ah |
| Käyttölämpötila-alue | -20…+40 °C |
| Kotelointi | Pöytämalli |
| Kotelointiluokka | IP20 |
| Tuloliitäntä | 2-nap IEC320-C8 |
| Lähtöliitäntä | Vaihdettava plugi |
| Väri | Musta |
| Mitat | 107 x 67 x 37 mm |
| Paino | 250 g |
| Tuotemerkki | Mascot |
| Pakkauskoko | 1 |
| Saatavuustieto | 4 - 13 pv |
Kirjoita arvostelu

