SFP54.4 Safety DC-UPS on keskeytymätön virtalähde paloturvallisuus- ja äänievakuointijärjestelmiin.

Laite voidaan konfiguroida valitsemalla kaksi erityyppistä näyttöä, DPY351 ja DPY353 täyttäen samalla kaikki EN54-4 standardin vaatimukset.

Metallinen seinälle asennettava SFP544 asennuskaappi on suunniteltu käytettäväksi kaikkien eritehoisten CBI-sarjan akkuvarmennettujen teholähteiden (DC UPS) kanssa. Kokonaisteho sekä akuston jännite määräytyy käytettävän teholähde-laturin mukaisesti, joten kaappi soveltuu sekä 12, 24 että 48 VDC järjestelmiin. Akuston jännitteestä riippuen kaappiin soveltuvat 1,2Ah-45Ah vakiokokoiset AGM-akut, aina 2x20Ah:iin asti 24V järjestelmässä. Kaappiin sopii myös yksi 45Ah:n vakiokokoinen (197x165x170 mm) lyijyakku joko käytettäväksi sellaisenaan 12V järjestelmässä tai lisäakkukaapin SFP-BB45 kanssa 24V järjestelmässä. Ratkaisu soveltuu erinomaisesti käytettäväksi sekä paloturvallisuus- että teollisuuden automaatiojärjestelmissä.

Verkkosyötön katkettua CBI-laitteet kytkevät akun automaattisesti syöttämään kuormaa ilman keskeytyksiä. Akusto testataan, ladataan ja sen latauslämpötila kompensoidaan ulkoisen lämpötila-anturin kautta.

Erikseen tilattavien akkujen sekä CBI-sarjan akkuvarmennetun teholähteen myötä SFP544 asennuskaappi tarjoaa kompaktin nopeasti asennettavan kokonaisratkaisun.

Akkuvarmennettu teholähde kerää järjestelmän tila- ja hälytyssignaalit; akuston alhainen kapasiteetti tai viallinen akku, verkkojännite tai akkukäyttö. Akustoa laitteisto suojaa kolmivaiheisella lataustekniikalla sekä vakiojännitteeseen että vakiovirtaan perustuvalla akuston kunnon testauksella. Laite estää myös akkuja syväpurkautumasta sekä huolehtii erikseen tilattavan mittapään avulla latauksen aikaisesta lämpötilan kompensoinnista.

Kaapin ovessa on lisäksi paikka 3,5 tuuman kosketusnäytöllä varustetulle DPY351 etähallintayksikölle, joka tarjoaa AdelBus verkkoon liitettyjen AdelSystem laitteiden keskitetyn valvonnan, konfiguroinnin ja hallinnan joko paikallisesti tai Ethernet liittymän kautta käyttäen SNMP ja Modbus TCP protokollia.

Etähallintayksiköiden DPY351 tai DPY353 avulla voidaan seurata laitteen tilaa. Hälytysilmoitus saadaan tällöin suoraan joko relelähdön tai Ethernetin kautta. Hälytyssignaali ilmoittaa pääasiassa ongelmasta, joka liittyy joko vialliseen akkuun (akun sisäinen impedanssi), akuston varaustilaan tai tasasuuntaajan vikatilanteeseen. SFP54.4 voidaan yhdistää muiden laitteiden kautta ADELBus-väylällä.

Laitteiston avulla on myös mahdollista:

• havaita esim. palo-ovien sähkömagneettien tila
• havaita kytkinilmaisimien, maavuotojen ja ympäristön lämpötila.
• ohjata valo- tai äänihälytyksiä.



LDC:n (3,5") asentaminen etupaneeliin mahdollistaa järjestelmän kunnon tarkkailun, kuten tapahtumalokin, hälytyksen, akun, kapasiteetin, lähtövirran ja jännitteen kuormituksen aikana sekä silmukkaan kytkettyä akun puolta. DPY351:n näytössä on myös näppäimistö laitteen konfigurointia ja ylläpitoa varten.

Kompakti IP30 koteloitu seinäasennuskaappi täyttää EN 54-4 vaatimukset. Mitoitukseltaan kaappi on suunniteltu kahdelle tai kolmelle ylikuormitus- ja oikosulkusuojatulle lähdölle.

SFP544 on erityisesti palosuojausjärjestelmissä käytettäväksi tarkoitettu laitekaappi

Tärkeimpiä ominaisuuksia

• Erityisesti palosuojausjärjestelmissä käytettäväksi tarkoitettu laitteisto. Suunniteltu kahdelle tai kolmelle ulostulolle ja suojattu ylikuormituksen ja oikosulun varalta. Laitteisto antaa tarvittaessa vikailmoituksen ja eliminoi akkujen syväpurkautumisen
• Lämpötilakompensoitu lataus
• Tulojännitealue: Yksi vaihe (115-230-277 Vac)
• Lähtöjännitealue: 12, 24 tai 48 VDC
• Akuston huolenpito-ominaisuudet
• Neljä lataustilaa: Elvytys, vakiovirta, vakiojännite ja ylläpito
• Suojattu oikosulun sekä väärän napaisuuden varalta
• Hälytysviestit merkittävimmistä tapahtumista
• Yhteensopia CBI-sarjan DC UPSien kanssa
• Seinäasenteinen
• Kotelointluokka: IP30
• Täyttää EN54-4 standardin vaatimukset

 

Laitteiston valinta
Teholähde-laturi

Kaappiin soveltuu kaikille CBI-sarjan DC-UPS laitteille. Ne ovat kaikille akkutyypeille soveltuvia all-in-one-tuotteita sisältäen virtalähteen, varmistuslaitteen, akkulaturin, testausmoduulin ja virranhallintajärjestelmän, joka on automaattinen virranjakojärjestelmä, joka toimii virtalähteen, akun ja kuorman välillä.

Akuston valvontajärjestelmää on automaattinen diagnostiikkamuoto, joka tarkistaa akun tilan sekä suorittaa akun elinikää mittaavat toiminnot mittaamalla akuston kulloistakin sisäistä impedanssia.

DPY351 etähallintayksikkö

Tietoa laitteistosta

DPY351 on 3,5 tuuman näytöllä varustettu etähallintayksikkö, joka on suunniteltu kovaan käyttöön vankan IP67-suojauksen ansiosta. Laite antaa käyttäjälle mahdollisuuden hallita useita yksiköitä sekä seurata, määrittää, tallentaa ja muodostaa etäyhteyden. Yksi laite mahdollistaa siksi kaikkien näiden toimintojen sisällyttämisen, mikä takaa erinomaiset ominaisuudet ja suorituskyvyn korkeimmalla toivotulla tasolla.


Näytön näkymiä

DPY351 etähallintayksikön näyttötiloja

Yhdyskäytävä ja protokolla

DPY351 tehokkuus täydentyy sen reititinominaisuuksilla:

HTTP verkkopalvelin laitteen konfigurointia ja etäkäyttöä varten.
Staattinen tai dynaaminen IP.
TCP/IP Modbus - TCP/IP konfiguraatio (oletusarvoihin liittyvien parametriryhmien konfigurointi mahdollistaa yksikön yksilöllisen tunnistamisen koko verkossa).
SNMP v2c (käytssä ADEL-järjestelmän MIB-taulukko. Se koostuu luettelosta liitetyn teholähteen parametreista, jotka voidaan lukea sekä lukea ja kirjoittaa etänä SNMP:n kautta. Jokainen parametri, OID, kartoitetaan yksitellen RTU Modbus -rekisteriin).
MQTT tiedonsiirto, jotta DPY351 voi muodostaa yhteyden ADELView System Cloudiin DPY:hyn Modbus- tai CANbus-väylän kautta kytkettyjen teholähteiden etävalvontaa varten.



Kaavio DPY351 käyttöympäristöstä

DPY351 käyttöympäristö


Ohjelmisto

Ohjelmisto ADELBus-verkkoon tai -pilveen yhdistetyn laitteen etävalvontaan ja -hallintaan. Laitetta on mahdollista valvoa ja konfiguroida kuukausille/vuosille, eli historialoki, dataloki jne.

 

Tarvikkeet

RJTEMP lämpötilamittapää latauksen lämpötilakompensointia varten. DPY351 voi mitata ympäristön lämpötilaa ja toimia määritellysti annettujen minimi- ja maksimiarvojen suhteen.

Kaavio latauksen lämpötilakompensoinnista